Tuesday 2 October 2012


Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu
Tahun                         :   5 Cerdik
Tarikh/Masa              :   7 Ogos 2012 / 8.40 – 9.40 pagi
Bilangan Murid         :   37 orang
Mata Pelajaran         :   Bahasa Melayu
Tajuk                          :   Kesihatan Asas Kesejahteraan
Fokus Utama            :   5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan
                                        dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
Aras                            :   Aras 1 :
                                        i   Membaca ayat dalam teks yang mengandungi ayat tunggal
                                          dan ayat majmuk dengan sebutan yang betul.
                                        ii Memahami perkataan, frasa da ayat.
Fokus Sampingan   :  8.1 Membina ayat dengan menggunakan penanda wacana
                                             yang betul.
Aras                            : Aras 2
 i  Berbual tentang sesuatu perkara yang dialami dan didengar
                                          dengan menggunakan bahasa yang sesuai.
Objektif                       :   Pada akhir pelajaran murid berupaya:
                                        i Membaca perkataan, frasa dan ayat yang mengandungi ayat
                                          tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang
                                          betul.
                                       ii Memilih dan mengenal pasti penanda wacana dalam teks
                                          bacaan.                              
Kemahiran Bahasa    :   Bacaan
                                         Tulisan
Sistem Bahasa           :   Kosa kata
                                          Penanda wacana
Pengisian Kurikulum   :   Ilmu : Pendidikan Kesihatan
 Nilai Murni                   : Kasih sayang, bertanggungjawab
 Peraturan Sosiobudaya : Kesantunan bahasa
Kemahiran Bernilai Tambah         :   Kecerdasan pelbagai, Kemahiran Belajar cara
                                                                Belajar, Kemahiran Berfikir, Kontekstual.
Bahan Bantu Mengajar                  :   Petikan,  kad penanda wacana,lembaran kerja, jadual zat                makanan dan jenis   sukan, senikata lagu, slaid.
Pengetahuan Sedia ada                :   Murid mengetahui mengenai cara penjagaan
               kesihatan yang betul.










Langkah/Masa

Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Set Induksi
(5 minit)

Guru meminta murid meneka gambar yang dipamerkan.

Contoh soalan
a.Gambar apakah ini?
b. Siapakah selalu bermain di sini?
c. Apakah aktiviti yang dilakukan oleh kanak-kanak tersebut?
d. Bilakah selalunya kita melakukan aktiviti ini?

a. Guru mempamerkan gambar taman permainan dan gambar murid-murid sedang bersenam.

b. Guru bersoal jawab mengenai kebaikan aktiviti  tersebut.

Kontekstual:
Menghubung kait isi pelajaran dengan pengalaman sedia ada murid.

Langkah 1
(10 minit)

Petikan teks “Kesihatan Asas Kesejahteraan”

a.Guru meminta murid membaca teks yang diberi secara kuat.

b.Murid lain dikehendaki mendengar dan memahami isi petikan tersebut.

Kad petikan
KBCB:
-Mendengar dengan cekap
-Bacaan mekanis.


Langkah 2
(20 minit)

Petikan teks “Kesihatan Asas Kesejahteraan”
Mencari isi penting


a.Guru membahagikan murid kepada enam kumpulan.
b. Guru mengedarkan tugasan .


c. Murid mencari dan menyenaraikan penanda wacana yang terdapat dalam teks.

d. Murid membentangkan  hasil tugasan mereka.

KBCB
-Menyusun mengikut urutan
-Memberi ulasan



TKP
-Interpersonal
-Intrapersonal

Penilaian formatif
-Penilaian secara pemerhatian
Sistem Bahasa
-Kosa kata
-Sinonim

Langkah 3
(10 minit)

Latihan membina ayat menggunakan penanda wacana.

a.Guru memberi penerangan beserta contoh tentang cara membina ayat dengan betul dan kemas.

b.Guru meminta murid menggariskan penanda wacana dalam petikan.

c.Secara individu murid diminta memilih lima penanda wacana dan membina ayat.

d.Guru dan murid berbincang jawapan bagi latihan membina ayat  yang dibina.


KBT
Kemahiran belajar

Nilai
Bertanggungjawab

Ilmu
Bahasa Malaysia


Media
Lembaran kerja

Langkah 4
(10 minit)

Pengelasan Makanan
-Karbohidrat
-Protein
-Vitamin
-Garam galian
-Lemak

a. Murid mengisi jadual tentang kelas makanan dan contoh sukan mengikut jenisnya.

b.Guru berbincang dengan murid mengenai hasil tugasan.

Lembaran kerja
Penilaian Formatif
-Penilaian formatif dijalankan secara

pemerhatian.

Penutup
(5 minit)

Nyanyian lagu “Rasa sayang”

a.Guru mempamerkan senikata lagu “Rasa sayang”

c.Murid menyanyi lagu “Rasa sayang – Sukan dan Kesihatan” sambil bertepuk tangan dan memainkan alat muzik marakas.


Slaid

-Lirik lagu
-alat muzik

TKP:
Kinestetik
Muzik


Refleksi                     :
Kekuatan                   :
Kelemahan               :
Cadangan mengatasi kelemahan                        :
Ulasan Guru Pembimbing                         :
Ulasan Pensyarah Penyelia                     :

No comments:

Post a Comment