Thursday 9 August 2012

Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu

Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu
Tahun                                    :   5 Cerdik
Tarikh/Masa              :   7 Ogos 2012 / 8.40 – 9.40 pagi
Bilangan Murid        :   37 orang
Mata Pelajaran         :   Bahasa Melayu
Tajuk                          :   Kesihatan Asas Kesejahteraan
Fokus Utama                        :   5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan
                                        dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
Aras                            :   Aras 1 :
                                        i   Membaca ayat dalam teks yang mengandungi ayat tunggal
                                          dan ayat majmuk dengan sebutan yang betul.
                                        ii Memahami perkataan, frasa da ayat.
Fokus Sampingan   :  8.5 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan
                                             seharian dengan menggunakan kata, ungkapan, ayat,
                                             sebutan, intonasi dan nada yang sesuai.
Aras                            :  i  Berbual tentang sesuatu perkara yang dialami dan didengar
                                          dengan menggunakan bahasa yang sesuai.
Objektif                       :   Pada akhir pelajaran murid berupaya:
                                        i Membaca perkataan, frasa dan ayat yang mengandungi ayat
                                          tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang
                                          betul.
                                       ii Memilih dan mengenal pasti penanda wacana dan kata
                                          hubung.
Kemahiran Bahasa             :   Bacaan
                                                    Tulisan
Sistem Bahasa                     :   Kosa kata
                                                    Penanda wacana
Pengisian Kurikulum          :   Ilmu : Pendidikan Kesihatan
                                                    Nilai Murni : Kasih sayang, bertanggungjawab
                                                    Peraturan Sosiobudaya: Kesantunan bahasa
Kemahiran Bernilai Tambah         :   Kecerdasan pelbagai, Kemahiran Belajar cara
                                                                Belajar, Kemahiran Berfikir, Kontekstual.
Bahan Bantu Mengajar                  :   Petikan,  kad penanda wacana
lembaran kerja, jadual zat makanan dan jenis   sukan, cd lagu, slaid.
Pengetahuan Sedia ada                :   Murid mengetahui mengenai cara penjagaan
               Kesihatan yang betul.











Langkah/Masa

Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran

Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Membuat regangan badan.
Contoh soalan
a.Siapa boleh sebutkan apa yang kita sedang buat sekarang?
b. Mengapakah kita melakukan aktiviti ini?
a. Guru meminta murid melakukan aktiviti regangan badan bersama-sama.
b. Guru bersoal jawab mengenai kebaikan aktiviti  tersebut.

Kontekstual:
Menghubung kait isi pelajaran dengan pengalaman sedia ada murid.
Langkah 1
(10 minit)
Petikan teks “Kesihatan Asas Kesejahteraan”
a.Guru meminta murid membaca teks yang diberi secara kuat.
b.Murid lain dikehendaki mendengar dan memahami isi petikan tersebut.
Kad petikan
KBCB:
-Mendengar dengan cekap
-Bacaan mekanis.

Langkah 2
(20 minit)
Petikan teks “Kesihatan Asas Kesejahteraan”
Mencari isi penting

a.Guru membahagikan murid kepada enam kumpulan.
b. Guru mengedarkan tugasan .
c. Murid mencari dan menyenaraikan penanda wacana yang terdapat dalam teks.
d. Murid membentangkan  hasil tugasan mereka.
KBCB
-Menyusun mengikut urutan
-Memberi ulasan

TKP
-Interpersonal
-Intrapersonal

Penilaian formatif
-Penilaian secara pemerhatian


Sistem Bahasa
-Kosa kata
-Sinonim

Langkah 3
(10 minit)

Latihan membina ayat menggunakan penanda wacana.

a.Guru memberi penerangan beserta contoh tentang cara membina ayat dengan betul dan kemas.
b.Guru meminta murid menggariskan penanda wacana dalam petikan.
c.Secara individu murid diminta memilih lima penanda wacana dan membina ayat daripadanya.
d.Guru dan murid berbincang jawapan bagi latihan membina ayat  yang dibina.



KBT
Kemahiran belajar

Nilai
Bertanggungjawab

Ilmu
Bahasa Malaysia

Media
Lembaran kerja

Langkah 4
(10 minit)

Pengelasan Makanan
-Karbohidrat
-Protein
-Vitamin
-Garam galian
-Lemak

a. Murid mengisi jadual tentang kelas makanan dan contoh sukan mengikut jenisnya.
b.Guru berbincang dengan murid mengenai hasil tugasan.

Lembaran kerja
Penilaian Formatif
-Penilaian formatif dijalankan secara pemerhatian.

Penutup
(5 minit)

Nyanyian “Dikir Barat”

a.Guru mempamerkan senikata lagu “Ewau Bulan”
c.Murid menyanyi lagu “Dikir Barat – Ewau Bulan”


Slaid

-Lirik lagu (kaset)

TKP:
Kinestetik
Muzik


Refleksi                     :
Kekuatan                   :
Kelemahan               :
Cadangan mengatasi kelemahan                        :
Ulasan Guru Pembimbing                         :
Ulasan Pensyarah Penyelia                     :









Kesihatan Asas Kesejahteraan
            Tahukah kamu bahawa kesihatan itu asas kesejahteraan hidup? Sudah tentu! Sehubungan dengan itu,kita perlu menjaga kesihatan diri.
Kesihatan diri amatlah penting. Sekiranya kita menjaga kesihatan diri, kita akan dapat menghindarkan diri daripada serangan penyakit. Malah, tubuh kita akan cergas dan minda kita menjadi cerdas.
            Tubuh kita memerlukan zat makanan yang utama seperti karbohidrat, protein, vitamin, lemak dan garam galian. Oleh yang demikian, kita perlu mengamalkan cara pemakanan yang seimbang. Apatah lagi makanan yang seimbang dapat memperkukuhkan system pertahanan diri kita daripada serangan penyakit.
            Selain itu, kesihatan diri juga dapat dijaga melalui pelbagai aktiviti riadah. Aktiviti riadah sememangnya agak sukar dilakukan oleh sesetengah orang. Hal ini demikian kerana mereka selalu menjadikan kesibukan sebagai alasan. Akibatnya, tubuh badan mereka menjadi lemah dan selalu sakit.
            Oleh sebab itu, jadikanlah amalan pemakanan seimbang dan beridah sebagai budaya hidup kita. Sesungguhnya, aktiviti sedemikian pasti akan menjadikan kita sihat dan sejahtera sepanjang masa.
             
               

No comments:

Post a Comment