Thursday, 2 August 2012

Contoh RPH


CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Tahun                                   :               2 Bestari

Tarikh/Masa                       :               11 Januari 2011 / 7.45 – 8.45 pagi

Bilangan Murid                  :               35 orang

Mata Pelajaran                 :               Bahasa Melayu

Tajuk                                     :               Mawar Putih dan Mawar Merah

Fokus Utama                     :               7.1 Membaca dan menerangkan maksud kandungan teks yang
                                                tersurat dan tersirat

Aras                                       :               Aras 2:
i.                     Membaca ayat yang diberikan
ii.                   Menjelaskan maksud ayat yang diberikan

Fokus Sampingan             :               1.2  Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara
                                                                bertatasusila

Aras                                       :               Aras 1:
i.                     Mengemukakan pelbagai soalan untuk mendapat respons
ii.                   Memberikan jawapan yang sesuai dengan soalan yang dikemukakan

Objektif                               :               Pada akhir pelajaran murid dapat :
i.                     Membaca dan menjelaskan maksud ayat yang mengandungi simpulan bahasa dan perkataan sukar dalam teks Mawar Putih dan Mawar Merah dengan betul.
ii.                   Mengajukan dan menjawab soalan berkaitan dengan watak dalam cerita Mawar Putih dan Mawar Merah dengan betul.

Kemahiran Bahasa           :               i.              Bacaan
ii.              Lisan

Sistem Bahasa                   :               i.              Kosa kata
iii.                  Simpulan Bahasa

Pengisian Kurikulum       :               i.              Ilmu : Pendidikan Moral
ii.             Nilai Murni : Tidak berdengki, kasih sayang
iii.            Peraturan Sosiobudaya : Kesantunan bahasa dalam
pertuturan

Kemahiran Bernilai          :               Kecerdasan Pelbagai, Kemahiran Belajar Cara Belajar,
Tambah                                                Kemahiran Berfikir, Kontekstual

Bahan Bantu                      :               Seni kata lagu, radio kaset, kad petikan, keratan teks,
Mengajar                                            Borang Pengurusan Grafik (Sifat Watak)

Pengetahuan Sedia         :               Murid pernah membaca cerita-cerita rakyat
Ada







Langkah/Masa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Seni kata lagu ‘Pohon Beringin’
-          Rujuk lampiran

Contoh Soalan :
a.       Apakah nama cerita yang boleh dikaitkan dengan lagu  tersebut?
b.      Siapakah yang menyanyikan lagu ini berdasarkan cerita yang  kamu pernah baca atau filem yang kamu pernah tonton?
a.       Guru mengedarkan lagu ‘Pohon Beringin’ dan minta murid menyanyi bersama-sama.
b.      Guru bersoal-jawab dengan murid tentang lagu.
Seni kata lagu
Kaset
TKP :
-          Muzik
-          verbal linguistik

Kontektual:
-          menghubung kait isi pelajaran dengan pengalaman sedia ada murid
Langkah 1
(10 minit)
Petikan teks cerita ‘Mawar Putih dan Mawar Merah’

a.       Guru meminta seoarang murid membaca teks ‘Mawar Putih dan Mawar Merah’ secara kuat.
b.      Murid lain dikehendaki mendengar dan memahami cerita tersebut.
Kad petikan
KBCB :
-          Mendengar dengan cekap
-          Bacaan mekanis
Langkah 2
(20 minit)
Petikan teks cerita ‘Mawar Putih dan Mawar Merah’
Contoh perkataan :
a.       Mendera
b.      Murka
c.       Merdu

Simpulan bahasa :
a.       Anak yatim
b.      Baik hati
c.       Ringan tangan
a.       Guru membahagikan murid kepada beberapa kumpulan.
b.      Set keratan teks cerita ‘Mawar Putih dan Mawar merah’ diedarkan.
c.       Murid mencantumkan keratan teks tersebut menjadi cerita yang lengkap dan membaca cerita itu.
d.      Guru mengedarkan teks cerita sebenar ‘Mawar Putih dan Mawar Merah’ dan meminta murid membaca secara mekanis.
e.      Murid mencari makna simpulan bahasa dan perkataan sukar yang bergaris.
f.        Murid membentangkan hasil tugasan mereka.
KBCB :
-          Menyusun mengikut urutan
-          Memberi ulasan

TKP :
-          Interpersonal
-          Intrapersonal

Penilaian formatif :
-          Penilaian secara pemerhatian

Sistem Bahasa :
-          Kosa kata
-          Simpulan bahasa
Langkah 3
(10 minit)
Aktiviti Kerusi Panas
Contoh soalan untuk Mawar Merah:
a.       Mengapakah awak suka mencaci dan mendera Mawar Putih?
b.      Mengapakah awak tidak sayang akan kakak awak sendiri?
a.       Guru mengadakan aktiviti Kerusi Panas dengan memilih beberapa orang murid untuk memegang watak-watak yang telah ditentukan.
b.      Murid lain akan mengemukakan soalan kepada murid-murid yang memegang watak-watak berkenaan.
Kemahiran Berfikir :
-          Menjana idea









Langkah/Masa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Langkah 4
(10 minit)
Watak dan perwatakan dalam cerita ‘Mawar Putih dan Mawar Merah’

a.       Guru mengedarkan borang Pengurusan Grafik tentang watak .
b.      Murid berbincang dan secara berkumpulan dan kemudian ketua kumpulan melaporkan hasil tugasan.
Borang Pengurusan Grafik
-          Sifat Watak

Penilaian Formatif:
-          Penilaian formatif dijalankan secara pemerhatian
Penutup
(5 minit)
Penutup Kognitif :
Contoh soalan :
a.       Apakah yang kamu telah pelajari pada hari ini?

Nilai Murni :
a.       Jangan berdengki
b.      Menyayangi adik-beradik sendiri

Penutup Sosial
a.       Nyayian lagu ‘Pohon Beringin’

a.       Guru dan murid bersoal-jawab tentang apa yang telah mereka pelajari dan nilai-nilai murni yang terdapat cerita ‘Mawar putih dan Mawar Merah’.
b.      Murid menyanyikan lagu ‘Pohon Beringin’ sambil menggayakannya mengikut lirik lagu.
Kontekstual:
-          Menghubung kait
-          Kaset

TKP :
-          Kinestetik
-          Muzik




Refleksi :

Kekuatan :


Kelemahan :



Cadangan Mengatasi Kelemahan:



Ulasan Guru Pembimbing :



Ulasan Pensyarah Penyelia :














No comments:

Post a Comment